Eelmisest hinnavõrdlusest on tervelt kaks aastat mööda läinud ja tasub oma pangakulud üle vaadata. Kuna selle kahe aasta jooksul sissetulekute mõttes pole suuri muudatusi toimunud siis jätame meie Matile vajalikud pangatoimingud samaks nagu 2017ndal aastal. Tuletame meelde:
“Matil pangakontorisse pole asja, oma maksed teeb enamuses läbi otsekorralduste ehk e-arve püsimaksete, lisaks mõni aeg ajalt vajaminev aperioodiline makse lisaks. Peale selle on Matil üks deebetkaart ja krediitkaart. Krediitkaart on kõige lihtsam ja odavam (ilma igasuguste viledeta) variant.
Aastas teeb Mati 108 otsekorralduse makset ja 48 nö käsitsi makset netipanga vahendusel. Kaardikasutajana on Mati selline Eesti keskmine võttes 23 korda deebetkaardiga ja 1-2 korda krediitkaardiga sularaha pangaautomaadist. Peale selle tiksub Matil keskmiselt 100 Euro suurune kasutatud krediitkaardi limiit millelt arvutatakse intressi.“
Selle kahe aasta jooksul on jaepangandusturul toimunud üks suur ja teine Eesti mõttes mitte väga oluline muudatus – suureks muutuseks on Coop panga teke ja mitteoluliseks Nordea ümbernimetamine Luminoriks. Võrreldes 2017 aasta hindadega pole pangad 2019 aastal liialt hindu tõstnud – näiteks nii LHV kui ka Swedbank on jätnud põhihinnad muutmata. Seda aga ei saa öelda ei SEB kui ka Luminori kohta – kes on pakettide hindu tõstnud. Ilmselt leiti et nii head teenust ei saa nii odavalt müüa. Lisaks torgib silma ka Luminori ülikõrge konverteerimistasu mitte Euro tehingu korral – 2% kui konkurentidel jääb see 1% tasemele (isegi SEB’l on ainult 1,5%).
Kogukulude arvutamisel võtsin arvesse ka seda et väiksematel pankadel (LHV, Luminor, Coop) on väiksem sularahaautomaatide või siis piiratum sularaha väljastuspunktide võrk mille tõttu nende kliendid kasutavad ka teiste pankade automaate rohkem, samuti nende pankade äriklientide arv võib olla väiksem, mille tõttu ei ole võimalik sõlmida kõikidele teenustele e-arve püsikorraldust ja tuleb rohkem teha makseid pangast välja – teise panka.
Tulemustest. Jälle sai võrreldud pangakulusid ilma krediitkaardita ja koos sellega. Ilma krediitkaardita versioonis oli odavaim LHV – nagu ka 2017ndal aastal. Kallimate pankade osas läks rebimiseks SEB Super+ paketi, Luminori ja Coop’i tavahinnakirja vahel.
Koos krediitkaardiga jäi odavaimaks LHV. Kalleima tiitli sai 2019 aga Luminori tavahinnakiri kellele järgnesid SEB ja Coop oma tavahinnakirjaga. Head asja ei müüda odavalt:)
Analüüsi aluseks võetud hinnakirjad on seisuga 2 aprill 2019.
Margus
